Kas penkta cigaretė, stiprus alkoholinis gėrimas ir kas septintas degalų litras – nelegalus

Lietuvos gyventojai nelegalioms prekėms ir paslaugoms per mėnesį vidutiniškai išleidžia 72 Eur. Plačiausiai šešėlis paplitęs akcizinių prekių rinkoje: nelegalus alkoholis sudaro 22% stipriojo alkoholio rinkos, nelegalios cigaretės – 20%, kuras – 15% rinkos.

Kaip rašo vz.lt, naujausias „Lietuvos šešėlinės ekonomikos“ tyrimas, kurį parengė Lietuvos laisvosios rinkos institutas su partneriais, parodė, kad Lietuvos nelegalioje rinkoje sukuriama 26% visos pridėtinės vertės. Tai yra vienu procentiniu punktu mažiau nei prieš metus.

Nors šešėlis mažėja, tačiau akivaizdžiai išlieka didele problema. Tyrimas atskleidė, kad dabartiniai valdžios kovos būdai, pagrįsti gaudymu ir baudimu, neatgraso nei nuo šešėlinio darbo, nei nuo neapskaitytų ar nelegalių prekių pirkimo. Apie 70% gyventojų teigia, kad šešėlio priežastis yra dideli mokesčiai.

„Kol bus sunku įpirkti legalias prekes, tol žmonės pirks nelegaliai. Akcizinių prekių įperkamumas dėl aukšto apmokestinimo ir santykinai mažų lietuvių pajamų yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje”, – komentuoja Vytautas Žukauskas, LLRI viceprezidentas ir tyrimo rengėjas.

Didžiąją dalį akcizinių prekių kainos sudaro mokesčiai: perkant alkoholį valstybei atitenka 60% sumokamos kainos, pilant kurą daugiau kaip pusė, perkant cigaretes – net 80%.

Apklausa parodė, kad 42% Lietuvos gyventojų pirko iš nelegalių pardavėjų, ir net 63% pirko neapskaitytas prekes iš legaliai veikiančių pardavėjų.

Plačiau vz.lt skaitykite čia.  

Visą „Lietuvos šešėlinės ekonomikos“ tyrimą rasite čia