Kaimo parduotuves – į bankrotą, žmones – į „taškus“?

Nedidelių kaimo parduotuvių laukia bankrotų banga, jei Seimas nuspręstų uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais kartu su kitomis prekėmis. Kaimų ir mažų miestelių gyventojai, nebegalėdami įsigyti legalių alkoholinių gėrimų, jų ieškos „taškuose“, prekiaujančiuose samagonu ar įvairiais surogatais.

Nedidelių kaimo parduotuvių laukia bankrotų banga, jei Seimas nuspręstų uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais kartu su kitomis prekėmis. Kaimų ir mažų miestelių gyventojai, nebegalėdami įsigyti legalių alkoholinių gėrimų, jų ieškos „taškuose“, prekiaujančiuose samagonu ar įvairiais surogatais.  

Tokias Seimo narių sprendimo pasekmes prognozuoja Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo taryba bei visuomeninė organizacija „Lietuva be šešėlio“. Tą sako ir dešimtys apklaustų smulkiųjų verslininkų, įkūrusių mažas ir vidutines parduotuves kaimo vietovėse.  

Peržiūrėti reportažą, ką kalba Kauno rajono mažų parduotuvių savininkai ir gyventojai.

„Manome, kad siūlantieji įstatymo pataisas nepakankamai gerai žino smulkiojo ir vidutinio prekybos verslo padėtį Lietuvoje, ypač mažiau išvystytuose regionuose, todėl neįžvelgia neabejotinai kilsiančios bankrotų bangos ir, kaip pasekmės, sumažėsiančių valstybės pajamų iš įvairių mokesčių, didesnės bedarbystės, daugiau biudžeto išlaidų įvairioms kompensacijoms. Vietoj draudimų atsakingoms institucijoms pateikėme siūlymus, kaip mūsų manymu, būtų galima mažinti alkoholio prieinamumą ir vartojimą Lietuvoje – tai būtų logiškesnis pasirinkimas“, – sako Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė. 

Pasak smulkiųjų prekybininkų, mažoms parduotuvėms būtų praktiškai neįmanoma ir finansiškai labai sudėtinga įrengti atskiras patalpas su atskiru kasos aparatu, atskira pardavėja ir visą laiką įrašinėjančia vaizdo ir garso įranga, o vėliau dar užtikrinti šių įrašų saugojimą. 

Lietuvos šešėlio žemėlapį fiksuojančios visuomeninės organizacijos „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys pastebi, kad ši politikų užgaida didins šešėlį ir nemažai dorai gyvenusių kaimo žmonių pavers nusikaltėliais, taip didindama bendrą nusikalstamumą Lietuvoje. 

„Neseniai Seimas patvirtino, kad kontrabandinių ir nelegalių prekių įsigijimas yra nusikaltimas, už kurį skiriama bauda ne tik tokių prekių prekeiviui, bet ir pirkėjui. Tad daug žmonių, nebeturėdami galimybės įsigyti legalių alkoholinių gėrimų, juos pirks nelegaliai, taip patys taps nusikaltėliais, augins šešėlį, skatins kontrabandą ir rems iš jų gyvenančias nusikalstamas grupuotes“, – sako K. Kupšys. 

„Kaimo parduotuvėse žmonės bendrauja sutikę kaimyną, pasikalba apie savo rūpesčius ir bėdas. Negi jas paversime policijos nuovadomis su kiaurą parą veikiančiomis kameromis? Taip tik žmones išgąsdinsim, bet alkoholizmo problemos tai neišspręs“, – pastebi D. Matukienė. 

Smulkiojo verslo ir visuomenininkų teigimu, prieš alkoholizmą efektyviau kovoti didinant atsakomybę pardavėjams, kurie realiai parduoda alkoholinius gėrimus nepilnamečiams. Bausti suaugusiuosius, kurie už atlygį ar be jo perka alkoholinius gėrimus nepilnamečiams bei labiau riboti alkoholio reklamą. Taip pat didinti moksleivių užimtumą po pamokų, šviesti jaunimą apie alkoholio žalą ir sėkmingą gyvenimą atsisakius bet kokių svaigalų.