Kosmetinio spirito prekyba – legalus visuomenės nuodijimas ir šešėlinio verslo skatinimas

Likus paskutiniam balsavimui iki Alkoholio kontrolės pataisos įtvirtinimo, siekiant uždrausti prekybą didesnės kaip 20 proc. tūrinės alkoholio koncentracijos produktais laikinosiose prekybos vietose ir kioskuose, taip pat nustatyti atsakomybę už šio draudimo pažeidimą, Seime vėl inicijuojamos diskusijos. Lapkričio 12 d. buvo užregistruotas naujas siūlymas – sudėtyje etilo alkoholio turinčius produktus leisti pardavinėti kaimo vietovėse ir turgavietėse, o įstatymo priėmimas atidėtas.

 

Prekyba nuodingais surogatais – lengvatinėmis sąlygomis

Seimo narės A. Bilotaitės teigimu, atsižvelgiant į tai, kaip šie produktai vartojami, tai yra nelegali prekyba, kuri iš esmės neturėtų būti toleruojama. „Negana to, kad tokie produktai nuodingi žmogui, jie dar pardavinėjami tarsi lengvatinėmis sąlygomis – netaikant maisto produktų gamybos saugumo reikalavimų ar prekybos apribojimų – juos galima įsigyti bet kuriuo paros metu, nepaisant amžiaus cenzo bei nemokant akcizo mokesčio. Tuo tarpu mūsų vaikų darželiams ir mokykloms finansavimo trūksta. Manau, Seimo narių pozicijos turi būti suderintos ir ši įstatymų spraga turi būti kuo greičiau panaikinta“, – sakė A. Bilotaitė.

Į Seimo akiratį pakliuvę produktai kaip alkoholio pakaitalai vartojami dėl itin žemos kainos. 200 ml buteliukas, kuriame alkoholio koncentracija sudaro nuo 50 iki 60 proc., gali kainuoti apie 2,3 Lt. Skaičiuojama, kad jei būtų taikomi alkoholio akcizai, tokios prekės kaina galėtų išaugti trigubai. Tokiu atveju, šalies biudžetą papildytų milijonai litų akcizo ir pridėtinės vertės mokesčių.

Verta priminti, kad dar pernai tiek Valstybinė ne maisto produktų inspekcija, tiek Lietuvos kosmetikos ir buitinės technikos gamintojų asociacija pateikė oficialius siūlymus uždrausti prekybą kosmetinio spirito gaminiais, vartojamais kaip alkoholio pakaitalai, dėl jų sudėtyje esančių žmogaus organizmui nuodingų medžiagų, taip pat klaidinančios informacijos produktų etiketėse.

Seimas nesiryžta priimi galutinio sprendimo

Legalaus verslo aljanso vadovas Romas Apulskis pastebi, kad problemos sprendimas eilinį kartą pradeda klimpti nepasiekęs tikslo. „Suprantama, tie, kurie naudojasi įstatymų spraga ir prekiauja nuodingais etilo alkoholio gaminiais, siekia, kad įstatymas nebūtų priimtas“, – sako R. Apulskis. Panašios iniciatyvos apriboti kosmetinių spiritų prekybą du kartus buvo numarintos praėjusios kadencijos Seime.

Nors tokių produktų žalą pripažįsta tiek medikai, tiek patys politikai, skaičiuodami šalies biudžeto nepasiekusius mokesčius, Seime užregistruotas kompromisinis siūlymas leisti pardavinėti alkoholio produktus kaimo vietovėse ir turgavietėse. „Pasiūlymai gal ir racionalūs, tačiau pavėluoti, dėl jų vėl stoja procesas“ – teigia Legalaus verslo aljanso vadovas. Vis tik R. Apulskis tikisi, kad šį kartą Seimas bus ryžtingesnis ir, suderinus kompromisinį variantą, problema bus išspręsta.

Problema – platesnio masto

VšĮ „Lietuva be šešėlio“ vadovas K. Kupšys įsitikinęs, kad alkoholio surogatų prieinamumas skatina ir daug didesnes socialines problemas tarp nepasiturinčių žmonių: smurtą, vaikų nepriežiūrą, nedarbą. Jo nuomone, reikia spręsti ne tik kosmetinių surogatų, bet ir kitų nelegalių alkoholio produktų prekybos klausimą. „Iš Lenkijos dideliais kiekiais vežami neapskaitomi ir nematomi etilo alkoholio produktai – plovikliai, skiedikliai. Vėliau jie išpilstomi ir parduodami kaip kaimyninių valstybių – Baltarusijos ar Rusijos – kontrabandinės prekės. Tačiau tai nuodingi skysčiai, kuriuos žmonės nežinodami perka kaip kaimyninių šalių gamyklose pagamintus gėrimus“, – atkreipia dėmesį K. Kupšys.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto tyrimų duomenimis, spiritinių  gėrimų įperkamumas Lietuvoje yra vienas mažiausių visoje Europoje, o spiritinių gėrimų šešėlinė rinka siekia net 33 %.

Apie www.beseselio.lt

Interneto svetainė www.beseselio.lt – platforma, suteikianti galimybę kiekvienam Lietuvos gyventojui, pastebėjusiam nelegalios prekybos vietą, apie ją anonimiškai pranešti internetu. Tinklapyje integruotas Lietuvos šešėlio žemėlapis viešai nurodo taškus, kuriuose klesti nelegali prekyba. Šis Lietuvos šešėlio žemėlapis yra galimybė kiekvienam sąmoningam visuomenės nariui prisidėti prie šešėlinės ekonomikos naikinimo. Projektą įgyvendina viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“. Projekto bičiuliai: iniciatyva „Už sąžiningą bankininkystę“, socialinių akcijų „Darom“ ir „Baltosios pirštinės“ bendraautorius Tadas Langaitis, Vilniaus universiteto Toksikologijos centras, Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė, naujienų portalas 15min.lt, forumas Supermama.lt, Žygeivių klubas, „Baltic Food Organisation“, VšĮ „Kooperacijos sprendimai“, EKT, Maps.lt, Egu.lt gyvenimo universitetas.

Apie VšĮ „Lietuva be šešėlio“

Viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“ – kelių Lietuvos piliečių ir visuomeninių organizacijų įkurta bendruomenė, siekianti burti visus, neabejingus šešėlinės ekonomikos problemai. Šešėlinės prekybos mastą ir kenkėjišką pobūdį pripažįsta daugelis visuomenės nuomonės lyderių, deja, nemaža visuomenės dalis vis dar neįvertina nelegalios prekybos kenksmingumo mūsų gerovei. VšĮ „Lietuva be šešėlio“ ketina keisti šią situaciją, kurdama iniciatyvas, skatinančias platesnį visuomenės įtraukimą į kovą su šešėline rinka. Įstaigai vadovauja Kęstutis Kupšys, taip pat žinomas kaip asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vykdomasis direktorius.